1. Papírozzunk, bármilyen kínos
„Le vagyok égve, ugye megérted?”
„Higgy nekem, ez atombiztos üzlet, nem lehet benézni.”
Ha családtag, barát vagy ismerős keres meg minket a fenti mondatok valamelyikével, hajlamosak vagyunk – részben érthető okokból – az önvédelmi mechanizmusok totális kikapcsolására. Persze ez megbocsátható. Egy bizalmi kapcsolatban nem szívesen rontjuk el a hangulatot azzal, hogy papírozást, szerződést emlegetünk pedig
ezzel jelentős fejfájást spórolhatunk meg magunknak.
Bár a jog szerint nem feltétele az írásos megegyezés a kölcsönszerződés létrejöttének, de egy írásos dokumentum aláírásával mégis egy hosszú, kellemetlen folyamatnak vehetjük elejét. Az aláírt megegyezés elsősorban a bizonyító ereje miatt fontos.
Manapság a bíróság egyre többször fogad el e-mailes beszélgetést is egyfajta bizonyítékként, de ha egy mód van rá inkább maradjunk a jóöreg nyomtatott szerződésnél.
Ha a kölcsönadott összeg nem kerül határidőn belül visszafizetésre, ez a dokumentum lesz az egyetlen és utolsó reménysugár, hogy az összeget valaha viszontlássuk!
2. Utaljunk!
Ha írásos megegyezést nem is írunk alá, legalább annyit próbáljunk elérni a megegyezés során, hogy a pénzösszeget banki utalással juttathassuk el a kölcsönkérőhöz.
A banki utalásnak ugyanis nyoma van.
Nem olyan, mint egy aláírt szerződés, de jelentősen nagyobb a bizonyító ereje, mint némi szóban felidézett foszlányos emlékképnek egy külvárosi McDonalds-ban.
3. Ezt teheti, ha az illető nem fizeti vissza a kölcsönt
Szóban megegyeztünk, kezet fogtunk, megtörtént a pénz átadása. A rokon/barát/ismerős felszívódik/magyarázkodik/tagad. Több mint kínos.
Ilyenkor két jogi út létezik a kölcsönadott pénz vissza nem fizetése esetén az érdekeink védelmére és érvényesítésére:
- Fizetési meghagyás – Az ügyvéd által benyújtott kérelemre a közjegyző ún. fizetési meghagyást küld az adós félnek. Ha az adós nem mond ellent, akkor a meghagyás jogerősnek minősül, megkezdődhet az összeg törvényes végrehajtása. Ha az adós ellent mond – azaz tagadja a tranzakciót és az adósságát – sajnos nem marad más, mint a második út.
- Polgári per – Összetett, hosszabb időt igénylő procedúra, melyben a felperesnek (kölcsönadó) a bíróság előtt bizonyítania kell – röviden kb.
MINDENT.
Bizonyítania kell, hogy kinek, mennyit, mikor, meddig, milyen feltételekkel adott kölcsön. Konkrét bizonyítékokat, akár tanúkat is fel kell tudnia sorakoztatni. Ha mindez sikeresen végbemegy, a pénz jó eséllyel újra visszakerülhet a gazdájához.
+ Ügyvédi tipp!
Lehetőleg körültekintően, a kölcsönadás feltételeit írásban rögzítve menjünk bele a dologba, legyen szó akár barátról, kollégáról, rokonról. A legtisztább megoldás az, ha egy két tanúval ellátott, vagy ügyvéd előtt aláírt kölcsönszerződésben rögzítjük a tranzakció részleteit, majd banki utalással adunk kölcsön.
Ez maga a tökély.
Ha ez nem megy, önmagában véve már egy egyoldalas, kézzel aláírt dokumentum is életmentő lehet, ha a kölcsönkérő fél egy nap valamiért úgy ébredne, hogy “másképp emlékszik” a történtekre.
(Dr. Kovács Norbert)
“Pénzt adna kölcsön családtagnak, barátnak? Csak így tegye!” bejegyzéshez 2 hozzászólás
Tisztelt Dr.Kovács Norbert ügyvéd úr!
Egy illetőnek kölcsönbe utaltam át kriptopénzt a Binance kriptótőzsdén, de nem akaródzik neki vissza adnia a kriptókat. Az illetővel nem írtunk róla szerződést, viszont van egy tanú (testvérem), és videófelvétel a találkozásról. Ez elégséges bizonyíték, hogy vissza kapjam a kölcsönt, még ha tagadja is, hogy kölcsön volt?
Előre is köszönöm a válaszát!
Tisztelettel
Hatházy Csaba
Kedves Csaba! Kérem, küldje el az ügylet részleteit és a bizonyítékát e-mail címemre: drkovacsnorbert@drkovacsnorbert.hu
Ezt követően tudok javaslatot tenni arra, hogy miként tudom vállalni az ügy képviseletét.
Üdvözlettel:
Dr. Kovács Norbert