ügyvéd, felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó, energetikai szakjogász

Mi az a cPPA?

Ma egy olyan szerződés típust járok körbe, amely külföldön igen nagy teret hódított magának a vállalati energia beszerzés területén, és immáron hazánkban is kezd előtérbe kerülni. Ez az úgy nevezett cPPA. De mi is ez?

Ha röviden definiálnunk kell akkor a cPPA egy olyan hosszú távú társasági villamosenergia-vásárlási megállapodás (corporate power purchase agreement), amely keretében a vállalkozás vállalja, hogy villamos energia egy részét vagy egészét egy megújuló energia termelőtől, például egy nap, szél, vagy geotermikus erőműtől vásárolja.

Az utóbbi években a fenntarthatósági törekvések egyre inkább előtérbe kerültek. A vállalatokat több irányból éri nyomás a környezettudatossá válás kapcsán, mely hatására egyre inkább keresik a zöld megoldásokat. Ebben a törekvésben lehet nagy segítségükre egy cPPA. Az energiabeszerzés fenntarthatóvá tétele nagy előrelépést jelent a zölddé válás terén. A környezeti lábnyom lecsökkentése nem csak a fogyasztók és a befektetők szemében jelenthet előnyt, de egy cPPA megkötése az energia beszerzés díját is hosszú távon kiszámíthatóvá, ill. kiszámíthatóbbá teheti.

Ezek a szerződések a tisztán megújuló energiatermelésben is jelentős szereppel bírnak. Termelői szempontból a vállalati vásárlók vonzó lehetőséget jelentenek. A tőlük származó tőkeinjekció kulcsfontosságú lehet egy megújulóenergia-projekt finanszírozásában, hiszen a normál piaci viszonyok és a rövid távú szerződések nem adnának lehetőséget ilyen mértékű tőkebefektetési beruházásra. Ezzel lehetővé teszik újabb megújuló energia projektek megszületését, megvalósulását A vállalati vevők ezen felül a bevételi forrásokat is diverzifikálják a közüzemi szolgáltatáshoz képest, hiszen hosszú távú állandó bevételt jelentenek.

Mik jellemzik ezeket a szerződéseket?

A szerződés egy energia fogyasztó és egy energia termelő között jön létre, melynek tárgya a megtermelt zöld energia eladása, illetve megvétele. A fogyasztó egy vállalkozás lehet (tehát nem magánszemély). A termelő sem lehet bárki. Olyan termelőnek kell lennie, aki megújuló energiaforrásból állítja, vagy fogja előállítani a villamos energiát.

Ezek jellemzően 10-15 évre szóló szerződések. Mindez lehetővé teszi a hosszú távú biztos energiaforráshoz való hozzáférést. Ezek a szerződések jellemzően rögzített áron jönnek létre, ezért a piac változása kisebb ráhatással bír a felekre, akik ezáltal kevésbé válnak kitetté az árak ingadozásának. Nyilván a hosszú táv von maga után kockázatot is. Ez egy alaposan megfontolandó kérdés, amelyhez mindenképpen szükség van szakértő bevonására.

Jellemzően három típusú cPPA szerződést különböztethetünk meg:

Direct: Itt a szolgáltatás közvetlenül, egy erre a célra épített vezetéken történik. A termelő betáplál a fogyasztó pedig közvetlenül ezt az energiát (vagy ezt is) vételezi.

Indirect: Ebben az esetben a felek a közcélú hálózatot használják. A termelő betáplálja a hálózatba az adott mennyiségű megtermelt zöld energiát, a fogyasztó pedig ugyanennyi energiát vételez a rendszerből. Itt ugye nem ugyanazt az energiát fogja megkapni, csupán a mennyiség azonos.

Synthetic: Ennél a formánál a cPPA hedge műveletként működik, védőhálóként funkcionál a piaci szereplők számára a piaci kockázatokkal szemben. A fogyasztó és a termelő kiköt egy fix árat, melyet időszakonként rendszerint felülbírál. A felek lényegében az általuk megszabott fix árhoz korrigálják a fogyasztó által közhálózatról valójában igénybe vett energia árát. Ezáltal tervezhetővé téve egymás számára az energia beszerzés árát.

(Jelen írás tájékoztató jellegű, nem kimerítő. Jogi tanácsadásnak nem minősül, azt nem is pótolhatja).

Konkrét kérdése merült fel? A blogot érintő ötlete, javaslata van, vagy csak egyszerűen ki akarja fejteni a témával kapcsolatos véleményét? A „Szólj hozzá!” feliratra kattintva kommenteljen, vagy írjon e-mailt a drkovacsnorbert@drkovacsnorbert.hu e-mail címre!

Szólj hozzá!

BLOG

keresés a blogban
legújabb bejegyzések
archívum

Hírlevél

Szeretne többet olvasni arról, hogyan kerülhet ki a jogi útvesztőből?
Iratkozzon fel és értesítem, ha új tartalommal frissül a jogi tudástár!

Feliratkozásával elfogadja, hogy aktualitásokról hírlevelet küldünk. Viszont garantálom, hogy az Ön adatait kizárólag kapcsolattartási célokra használom, melyeket az Adatkezelési tájékoztató tartalmaz. A Feliratkozás során megadott adatait nem adom tovább egyéb marketing célra.

amikor már nem elég egy blog

Van az a pont, elérkezik az a pillanat, amikor a blogok és leírások pörgetése már nem ad megfelelő vagy személyre szabott biztos megerősítést egy-egy jogi kérdésben.

Segítsen, hogy segíthessek. Érdekes jogi kérdéseket várok, akár publikálásra, vagy akár személyes konzultáció keretein belűl jogi tanácsadásra.

Időpont-egyeztetés személyes konzultációra

Amennyiben jogi tanácsadásra, vagy képviseletre van szüksége, kérem vegye fel velem a kapcsolatot. Örömmel látom Önt is belvárosi ügyvédi irodám ügyfelei között!