ügyvéd, felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó, energetikai szakjogász

Ki fizeti meg a gáz árát?

Mai cikkemben talán a 2023-as tavasz slágerének mondható ügy típusáról lesz szó, azaz a lekötött gázmennyiség és a fel nem használása miatt érvényesíteni kívánt kötbérről. A kérdés rendkívül összetett és a piac, illetve a társadalom más és más szegmensébe tartozó szervezetek ugyanazt tapasztalják. Minden eset egyedi, így a legkedvezőbb kiút megtalálása is eltérő lehet. Éppen ezért cikkemben nem megoldások felvázolására törekszem, sokkal inkább a téma lényegének körbejárására. Amennyiben ilyen szituációban találjuk magunkat, mindenképpen forduljunk gyakorlatban járatos energetikai szakjogászhoz. Együtt megtaláljuk a megoldást!

Az ügy típus középpontjában az un. TOP klauzula áll, mely rövidítés az igen találó „take or pay” kifejezésből ered. Lényegében ez azt fedi le, hogy amennyiben a szerződésünkbe foglalt mennyiségektől eltérünk úgy a szolgáltató jogosult anyagi kompenzációra. Korábbi cikkemben (itt) már szó esett a szerződéses, illetve a minimális mennyiség kérdéséről.

A szerződéses mennyiség azt a havi vagy éves igényelt, szerződésben rögzített, lekötött földgáz mennyiséget jelenti, melynek átvételére kötelesek vagyunk. A körülmények váratlan alakulása tekintetében az ilyen megállapodások tartalmaznak egy százalékos toleranciasávot. Ez képezi a határmezsgyét az igényelt és az átvenni kötelező (minimális mennyiség) vagy átvehető (maximális mennyiség) energiamennyiség között. Ezeknek köszönhetően az ilyen szerződések egy bizonyos pontig, azaz a toleranciasáv határáig rugalmasan viselkednek. Mi történik, ha ez nem tartható?
Ennek a határnak az átlépéséhez kapcsolódik az alul- és a túlfogyasztás fogalma. Ezekről abban az esetben beszélhetünk, amennyiben a szerződésben kikötött „eltérési határt” (toleranciasávot) túllépjük, azaz a minimális mennyiségnél kevesebbet vagy a maximális mennyiségnél többet fogyasztunk. Ilyen esetben a szolgáltatónk kötbért vagy pótdíjat szabhat ki az át nem vett, de átvenni köteles vagy a nem igényelt, de elfogyasztott mennyiség fejében. Vajon ez minden esetben jogos?

Az elmúlt lassan két év energetikai szempontból igen kiszámíthatatlanul alakult, ahogy mindez elmondható az idei télről is. A takarékossági törekvések és a korábbiaknál enyhébbnek bizonyuló időjárás együttesen tömeges alulfogyasztáshoz vezettek. Így a gázspórolás nem pénz spóroláshoz vezetett, hanem az át nem vett, de átvenni köteles rész (toleranciasávot átlépő mennyiség) fejében a kereskedők kötbért számoltak fel, vagy kívánnak felszámolni. De, mint mondani szokás, mindennek van határa, és mint olyan, jelen esetben is kínálkoznak megoldási lehetőségek, amelyek csökkentik, vagy az adott helyzet körülményeitől függően akár nullára is vihetik a végül fizetendő kötbért.

Friss joganyag a 354/2022. (IX.19.) Korm. rendelet február 2-án hatályba lépett módosítása, mely a jogosultak, így többek között az önkormányzatok cégei földgáz-kereskedelmi szerződései tekintetében az átvenni köteles minimális mennyiséget tovább csökkenti, így ez az érték a rendelet korábbi rendelkezésénél (75%) kedvezőbb 60%-ra módosult. A rendelet tehát ismét „belenyúlt” a meglévő földgáz-kereskedelmi szerződésekbe. Az érintett jogosultaknak ezzel továbbra sincs tennivalójuk. Csupán annak kell nyilatkoznia a módosítás hatályba lépésétől számított 10 napon belül, aki a rendelettől eltérően valamely okból a szerződésben lévő minimális mennyiséget kívánja érvényesíteni.

(Jelen írás tájékoztató jellegű, nem kimerítő. Jogi tanácsadásnak nem minősül, azt nem is pótolhatja).

Konkrét kérdése merült fel? A blogot érintő ötlete, javaslata van, vagy csak egyszerűen ki akarja fejteni a témával kapcsolatos véleményét? A „Szólj hozzá!” feliratra kattintva kommenteljen, vagy írjon e-mailt a drkovacsnorbert@drkovacsnorbert.hu e-mail címre!

“Ki fizeti meg a gáz árát?” bejegyzéshez 3 hozzászólás

  1. Üdvözlöm! Lakókörnyezetünkben földgáz vezetèket cseréltek a földben.
    Előtte lezárták az 56 lakàsos társasház betàp vezetékét.
    A szolgáltató /MVM/ jelezte, hogy csak abban az esetben kapjuk vissza a gázt, ha az előzetes vizsgálat kimutatja, hogy nincs gázszivárgás a rendszerünkben.
    Az előzetes vizsgálat szerint van gázszivárgás.
    Ezért a szolgáltató ki akarja cseréltetni lakásonként az 1 csonkú gázórákat és az előtte lévő kúpos gázszelepet a lakóközösség költségén.
    Kérdésem: kit terhelnek ezek a költségek?
    A lakóközössèget vagy a szolgáltatót.
    Várom köszönettel válaszát: Sóvári Gáborné

    Válasz
    • Kedves Sóvári Gáborné!
      Tájékoztatom, hogy egyedi ügyben csakis az ügyre vonatkozó iratok áttekintését követően áll módomban jogi állásfoglalást adni.
      Kérem, vegye fel velem a kapcsolatot e-mail címemen.
      Köszönettel:
      Dr. Kovács Norbert

      Válasz
      • Köszönöm gyors válaszát, ebben az ügyben a lakókőzössèg döntèse szüksèges.

        Amennyiben döntès születik, megkeressük.
        Üdv. Sóváriné

        Válasz

Szólj hozzá!

BLOG

keresés a blogban
legújabb bejegyzések
archívum

Hírlevél

Szeretne többet olvasni arról, hogyan kerülhet ki a jogi útvesztőből?
Iratkozzon fel és értesítem, ha új tartalommal frissül a jogi tudástár!

Feliratkozásával elfogadja, hogy aktualitásokról hírlevelet küldünk. Viszont garantálom, hogy az Ön adatait kizárólag kapcsolattartási célokra használom, melyeket az Adatkezelési tájékoztató tartalmaz. A Feliratkozás során megadott adatait nem adom tovább egyéb marketing célra.

amikor már nem elég egy blog

Van az a pont, elérkezik az a pillanat, amikor a blogok és leírások pörgetése már nem ad megfelelő vagy személyre szabott biztos megerősítést egy-egy jogi kérdésben.

Segítsen, hogy segíthessek. Érdekes jogi kérdéseket várok, akár publikálásra, vagy akár személyes konzultáció keretein belűl jogi tanácsadásra.

Időpont-egyeztetés személyes konzultációra

Amennyiben jogi tanácsadásra, vagy képviseletre van szüksége, kérem vegye fel velem a kapcsolatot. Örömmel látom Önt is belvárosi ügyvédi irodám ügyfelei között!