ügyvéd, felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó, energetikai szakjogász

Építőipari Monitoring- és Adatszolgáltató Rendszer, avagy az ÜVEGKAPU

Mi is az az Üvegkapu?

Beszédes név, hiszen segítségével építési beruházások esetében mindig megmondható, hogy éppen ki tartózkodik az adott építési munkaterületen, mintha csak benéznénk egy üvegablakon. Mindezt nyilván nem teheti meg akárki, hiszen az adatvédelem, mint mindenhol, itt is nagyon fontos. A titkosításon való átlátáshoz bizonyos hatóságok kapnak kulcsot, ilyen például a NAV, vagy a Foglalkozás-felügyeleti Hatóság.

Miért is van erre szükség?

Az Üvegkapu bevezetése több célt is kíván szolgálni, a jogalkotó indokolása szerint. Nézzük meg mik ezek:

  • az építőipari ágazat működésének javítása;
  • az átláthatóság növelése;
  • a jogkövetés ösztönzése;
  • továbbá az alvállalkozói lánc átláthatóságának biztosítása;
  • az építési munkaterületen tartózkodó foglalkoztatottak és vendégek adatainak, be- és kilépéseinek valós idejű nyilvántartása.

Kiket érint?

Azokat az ajánlatkérőket és építőipari cégeket, akik 2022. január 1-ét követően indulóan:

  • 700 millió forintot elérő vagy meghaladó becsült értékű,
  • közbeszerzési eljárás során megvalósuló építési beruházással kapcsolatos szerződéses tevékenységet végző építőipari, vagy ahhoz kapcsolódó tevékenységet végző vállalkozások.

 
Az Ajánlatkérőknek elő kell írniukaz építőipari cég ajánlattevőknek már a közbeszerzési eljárásban vállalniuk kell az Üvegkapu alkalmazását, így különösen azt a feltételt, hogy naprakészen rögzítik és nyilvántartják az építési területre belépők, így a foglalkoztatottak és az alvállalkozók ki- és belépési adatait.

Mégis mit jelent az Üvegkapu a gyakorlatban?

Az építési beruházás Üvegkapuban történő regisztrációjára az e-építési napló készenlétbe helyezésével kerül sor. Az építtető a regisztráció során megjelöli, hogy az építési munkaterület környezetében milyen beléptetőrendszer telepítésére fog sor kerülni. A jogalkotó 3 opciót kínál: beléptetőkapu, beléptetőpont, illetve a beléptetést biztosító alkalmazás.

A fővállalkozó a foglalkoztatók regisztrációjára szolgáló regisztrációs aloldalt hoz létre. Ő végzi a megrendelő vállalkozó kivitelező, valamint az alvállalkozó kivitelező regisztrálását a rendszerben. Adatszolgáltatásra a fővállalkozó kivitelező kötelezett. Ezt a feladatot átengedheti másnak, de ő marad felelős. Azonban a foglalkoztatott regisztrációjáért a foglalkoztató felelős.

Az Üvegkapu használata előtt valamennyi foglalkoztató köteles a rendszerben regisztrálni, és a regisztrációját szükség szerint frissíteni. Ez a regisztráció tartalmazza:

  • az érintett kivitelezői, vagy kapcsolódó tevékenységet végző vállalkozás minőségét,
  • az elektronikus építési naplóból (a továbbiakban: e-építési napló) közvetlenül átvett adószámot,
  • azt, hogy az érintett mely más, az a) pontban meghatározott vállalkozással, személlyel áll az építési beruházás megvalósítása körében szerződéses jogviszonyban,

Folyamatosan frissítve tartalmaznia kell továbbá az általa foglalkoztatottak:

  • nevét,
  • adóazonosító jelét, és
  • azonosító eszközének egyedi azonosítóját.

+ Ügyvédi tipp

Ajánlatkérőként fokozottan figyeljünk arra, hogy amennyiben építési beruházás megvalósítására irányuló közbeszerzésünk becsült értéke eléri, vagy meghaladja a nettó 700 millió forintot, úgy a közbeszerzési eljárásban külön nyilatkozatot kell erre bekérnünk az ajánlattevőktől, valamint a közbeszerzési dokumentumokban is rögzíteni kell a szerződés teljesítésére vonatkozó feltételként, hogy a nyertes ajánlattevő biztosítani köteles az Üvegkapu alkalmazását.

A vonatkozásban pedig, hogy egy 700 millió forintot elérő, vagy meghaladó becsült értékű építési beruházásra vonatkozó keretmegállapodás esetén elő kell-e írni az „Üvegkapu specifikumokat”, a válasz: attól függ; konkrét esetünkkel forduljunk egy jól felkészült felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadóhoz 🙂

 (Jelen írás tájékoztató jellegű, nem kimerítő. Jogi tanácsadásnak nem minősül, azt nem is pótolhatja).

Konkrét kérdése merült fel? A blogot érintő ötlete, javaslata van, vagy csak egyszerűen ki akarja fejteni a témával kapcsolatos véleményét? A „Szólj hozzá!” feliratra kattintva kommenteljen, vagy írjon e-mailt a drkovacsnorbert@drkovacsnorbert.hu e-mail címre!

Szólj hozzá!

BLOG

keresés a blogban
legújabb bejegyzések
archívum

Hírlevél

Szeretne többet olvasni arról, hogyan kerülhet ki a jogi útvesztőből?
Iratkozzon fel és értesítem, ha új tartalommal frissül a jogi tudástár!

Feliratkozásával elfogadja, hogy aktualitásokról hírlevelet küldünk. Viszont garantálom, hogy az Ön adatait kizárólag kapcsolattartási célokra használom, melyeket az Adatkezelési tájékoztató tartalmaz. A Feliratkozás során megadott adatait nem adom tovább egyéb marketing célra.

amikor már nem elég egy blog

Van az a pont, elérkezik az a pillanat, amikor a blogok és leírások pörgetése már nem ad megfelelő vagy személyre szabott biztos megerősítést egy-egy jogi kérdésben.

Segítsen, hogy segíthessek. Érdekes jogi kérdéseket várok, akár publikálásra, vagy akár személyes konzultáció keretein belűl jogi tanácsadásra.

Időpont-egyeztetés személyes konzultációra

Amennyiben jogi tanácsadásra, vagy képviseletre van szüksége, kérem vegye fel velem a kapcsolatot. Örömmel látom Önt is belvárosi ügyvédi irodám ügyfelei között!