ügyvéd, felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó, energetikai szakjogász

Kátyú kalauz

Nyáron sokan vágunk neki az utaknak, hogy otthonunktól távol töltsük a jól megérdemelt pihenőidőnket. Míg a megszokott útvonalainkon szinte reflexből kerülgetjük már a jól megszokott kátyúkat, addig ismeretlen utakon nem árthat kicsit jobban figyelni, hiszen egy kátyú nem kis kalamajkát, na meg kárt tud okozni.

Egyik ügyfelem nemrégiben azzal keresett meg hogy sajnos nyaralásra menet belefutott egy nagyobb példányba. Az autójában emiatt jelentősebb kár keletkezett. Már majdnem elengedte az ügyet, amikor is hozzám fordult, írtunk a közút kezelőjének, aki felelősségbiztosítása terhére rendezte a kárt!

Nézzük meg röviden, hogy hogyan jutottunk el ehhez a megoldáshoz:

  • A közutak üzemeltetője felelősséggel tartozik az általa kezelt utak hibáiból fakadó károkért. Az üzemeltető „személye” területenként eltér (kerület/budapesti közút/magyar közút, stb.). De nincs ok a pánikra, hiszen könnyen kideríthető, hogy az érintett szakasz kihez tartozik.
  • Kevesen tudják, hogy erre létezik biztosítás és ilyennel rendelkeznek is általában. Amennyiben tudjuk, hogy a saját biztosításunk fedezi a kátyúk által okozott károkat, akkor ne habozzunk és akár már a helyszínen vegyük fel a kapcsolatot a biztosítónkkal. Ügyfelem sajnos nem rendelkezett ilyen biztosítással, ezért fordultunk a közút kezelőjéhez.
  • Mindig dokumentáljunk! Ez a közút kezelőjének küldött levelek és a biztosítóval intézett kárrendezés esetén is nagyon fontos. Fotózzunk, videózzunk, akár hívjunk rendőrt és jegyezzük fel a pontos helyet, ahol az incidens történt. Miután mindent dokumentáltunk mindenképpen tegyünk el minden sérült alkatrészt!
  • Amennyiben a biztosításunk nem fedezi a kárt, vegyük fel a kapcsolatot a közút kezelőjével, vagy kérjük meg ügyvédünket vagy jogi képviselőnket, hogy intézze az ügyet a nevünkben. Csatoljuk a fotókat, felvételeket, amiket a helyszínen készítettünk. A legtöbb esetben a megfelelő helyre küldött levéllel a problémáink könnyen és viaskodás nélkül orvosolhatóak.

Vigyázzunk az utakon és tartsuk észben, hogy egy kis jogtudatossággal sok fejfájást spórolhatunk. Hiszen, ha pórul is járnánk a fenti pár lépés segítségével könnyen a helyzet magaslatára kerülhetünk.

(Jelen írás tájékoztató jellegű, nem kimerítő. Jogi tanácsadásnak nem minősül, azt nem is pótolhatja).

Konkrét kérdése merült fel? A blogot érintő ötlete, javaslata van, vagy csak egyszerűen ki akarja fejteni a témával kapcsolatos véleményét? A „Szólj hozzá!” feliratra kattintva kommenteljen, vagy írjon e-mailt a drkovacsnorbert@drkovacsnorbert.hu e-mail címre!

Szólj hozzá!

BLOG

keresés a blogban
legújabb bejegyzések
archívum

Hírlevél

Szeretne többet olvasni arról, hogyan kerülhet ki a jogi útvesztőből?
Iratkozzon fel és értesítem, ha új tartalommal frissül a jogi tudástár!

Feliratkozásával elfogadja, hogy aktualitásokról hírlevelet küldünk. Viszont garantálom, hogy az Ön adatait kizárólag kapcsolattartási célokra használom, melyeket az Adatkezelési tájékoztató tartalmaz. A Feliratkozás során megadott adatait nem adom tovább egyéb marketing célra.

amikor már nem elég egy blog

Van az a pont, elérkezik az a pillanat, amikor a blogok és leírások pörgetése már nem ad megfelelő vagy személyre szabott biztos megerősítést egy-egy jogi kérdésben.

Segítsen, hogy segíthessek. Érdekes jogi kérdéseket várok, akár publikálásra, vagy akár személyes konzultáció keretein belűl jogi tanácsadásra.

Időpont-egyeztetés személyes konzultációra

Amennyiben jogi tanácsadásra, vagy képviseletre van szüksége, kérem vegye fel velem a kapcsolatot. Örömmel látom Önt is belvárosi ügyvédi irodám ügyfelei között!