ügyvéd, felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó, energetikai szakjogász

Vis maior-e az orosz-ukrán háború?

A covid járvány és a közvetlen szomszédunkban zajló háború komoly kihívás elé állítottak mindannyiunkat. Pár évvel ezelőtt elképzelhetetlen volt számunkra, hogy mindezek megtörténjenek a mozivásznon kívül. De igazodnunk kell az élet és a világ változásaihoz. Ez igaz a jelenben zajló, illetve a még csak tervben lévő elképzeléseinkre is.       

Több Ügyfelemtől is kaptam megkeresést azzal kapcsolatban – mondhatni lassan slágertéma lett -, hogy a fenti helyzetek vis maior-nak minősülnek-e, illetve, hogy mindez milyen hatással van a szerződéseikre. Fel lehet-e mondani egy szerződést pusztán a háború tényére tekintettel?

Kezdjük az elején.

Mi is az a vis maior?

Ennek a fogalomnak az eredete egészen a római jogig nyúlik vissza. Vis maiornak azokat a helyzeteket nevezzük, amelyeket ember számára leküzdhetetlen, elháríthatatlan, abszolút erejű erő okoz. Ezek lehetnek természeti (viharok, földrengés stb.) és emberi (háború stb.) eredetűek egyaránt. A fogalom kulcsa azonban abban rejlik, hogy ez az ellenállhatatlan erő ránk, a szerződésünk teljesíthetőségére közvetlenül hasson. Tehát szerződéseink teljesítésének ellehetetlenülése közvetlenül ebből eredjen, ezzel az erővel ok-okozati összefüggésben legyen!

Hogy hat ez a szerződéseinkre?

Válasszuk el egymástól a már meglévő és a majd jövőben megkötendő szerződéseinket.

  • Már megkötött szerződések esetén két lehetőség áll fenn.
    • Ha szerződésünk tartalmaz úgynevezett vis maior klauzulát úgy könnyebb dolgunk van. Ez tartalmazza (jó esetben), hogy a felek (tehát mi) mit tekintünk vis maiornak és hogy ilyen helyzetben hogyan kell eljárnunk.
    • Ha szerződésünk nem tartalmaz ilyet, úgy a mögöttes joganyag, a Polgári Törvénykönyv szabályait kell figyelembe vennünk. Ha a vis maior okán a szerződésük ellehetetlenül, úgy az megszűnik. Ilyenkor ki kell egyenlítenünk az eddig a pontig nyújtott szolgáltatások értékegyensúlyát, azaz a Feleknek el kell egymással számolniuk az addigit teljesítést.
  • Megkötni tervezett szerződéseink esetén mindenképpen írjunk vis maior klauzulát. A későbbiekben ez jelentősen meg fogja könnyíteni a dolgunkat. Ebbe foglaljuk bele, hogy:
    • pontosan milyen eseményeket tekintünk vis maiornak (konkretizáljunk bátran!)
    • ha bekövetkezik, mit szeretnénk, mi történjen a szerződésünkkel (megszűnik/átalakul/”felfüggesztődik”, stb.)
    • hogyan járjunk el (hogyan/mikor keressük egymást, miként hajtjuk végre a szükséges változtatásokat stb.)

Visszatérve az alapkérdésre, azaz az orosz-ukrán háború vis maior-e? Szakmai megítélésem szerint a háború ténye egy magyar Felek között Magyarországon kötött szerződés esetében nem vis maior, azaz lehetetlenülést közölni önmagában a háború tényre hivatkozva minimum erős alappal vitatható. Főképpen akkor, ha az adott szerződés a háború kitörése után került megkötésre, azaz erről a Felek nyilvánvalóan tudtak szerződéskötéskor.

Más kérdés, hogy a nevezett háború és annak (gazdasági) következményei miként hatnak az adott szerződés teljesítésének esetleges ellehetetlenülésére. Ennek jogi megítéléséhez azonban minden esetben szükséges az eset összes körülményeinek fokozott vizsgálata.

+Ügyvédi bölcsesség

Bátran rögzítsük szerződésünkben (hosszú távúaknál különösképpen) az esetleges „bizonytalan változókat”. Ilyen lehet például az árfolyam vagy az infláció bizonyos szintű változása. Ilyen esetben kössük ki pl., hogy az adott devizapár mozgását milyen mértékéig tudjuk tolerálni az adott szerződés teljesítése körében, vagy hogy az infláció milyen mértékű változásáig vállaljuk kötelezettségeinket. Ha a változás a szerződésben leírtakat meghaladja, úgy kiköthetjük a feltételek újratárgyalását, de akár automatizmust is építhetünk szerződéseinkbe.

Egy szerződés megírása nem egyszerű feladat. Számos olyan kérdést végig kell gondolni, melyre a szerződő felek annak megtárgyalásakor, megkötéskor nem is gondolnak. Ilyen a vis maior szabályozásának kérdése is. Szerződéskötéskor – jó esetben – mindkét fél boldog, ekkor nem is gondolnak arra, hogy a szerződés teljesítésekor problémák is adódhatnak. Egy jó ügyvéd által szerkesztett szerződés azonban minden esetre kitér és azokat – előre – még akkor szabályozza, amikor a felek között mély egyetértés van.

(Jelen írás tájékoztató jellegű, nem kimerítő. Jogi tanácsadásnak nem minősül, azt nem is pótolhatja).

Konkrét kérdése merült fel? A blogot érintő ötlete, javaslata van, vagy csak egyszerűen ki akarja fejteni a témával kapcsolatos véleményét? A „Szólj hozzá!” feliratra kattintva kommenteljen, vagy írjon e-mailt a drkovacsnorbert@drkovacsnorbert.hu e-mail címre!

Szólj hozzá!

BLOG

keresés a blogban
legújabb bejegyzések
archívum

Hírlevél

Szeretne többet olvasni arról, hogyan kerülhet ki a jogi útvesztőből?
Iratkozzon fel és értesítem, ha új tartalommal frissül a jogi tudástár!

Feliratkozásával elfogadja, hogy aktualitásokról hírlevelet küldünk. Viszont garantálom, hogy az Ön adatait kizárólag kapcsolattartási célokra használom, melyeket az Adatkezelési tájékoztató tartalmaz. A Feliratkozás során megadott adatait nem adom tovább egyéb marketing célra.

amikor már nem elég egy blog

Van az a pont, elérkezik az a pillanat, amikor a blogok és leírások pörgetése már nem ad megfelelő vagy személyre szabott biztos megerősítést egy-egy jogi kérdésben.

Segítsen, hogy segíthessek. Érdekes jogi kérdéseket várok, akár publikálásra, vagy akár személyes konzultáció keretein belűl jogi tanácsadásra.

Időpont-egyeztetés személyes konzultációra

Amennyiben jogi tanácsadásra, vagy képviseletre van szüksége, kérem vegye fel velem a kapcsolatot. Örömmel látom Önt is belvárosi ügyvédi irodám ügyfelei között!