ügyvéd, felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó, energetikai szakjogász

Rendezzük időben cégünk jövőjét- avagy a tudatos utódlás

Nem szeretünk arra gondolni, hogy mi lesz, ha már nem leszünk. Vajon megy tovább ugyanúgy az élet nélkülünk is?

Ha cégtulajdonosok vagyunk, akkor semmiképp.

Minden cég megérzi, ha a vezetője kiesik, azonban, ha ez a vezető az egyedüli cégbíróságon is bejegyzett aláírásra jogosult, úgy hosszú évek kemény munkája veszhet el. Amennyiben aláíró nélkül maradunk, úgy cégünk kvázi működésképtelenné válik. Nem tudunk új szerződéseket kötni, kifizetni partnereinket, sőt ami még ennél is lényegesebb alkalmazottainkat sem.

Ezért fontos, hogy még életünkben rendezzük ezt a kérdést.

Milyen előnyei vannak ennek?

  • Esetleges kiesésünk (akár ideiglenes kiesés esetén is) cégünk gördülékenyen működhet tovább;
  • A mi akaratunk fog érvényesülni;
  • Ha nem egyedül alapítottuk-vezetjük cégünket, fontos társunkra is gondolni. Rendezzük velük együtt, időben a jövőt!

Mint azt tudjuk, ez egy hatalmas szerteágazó területeket érintő probléma. Ezért érdemes két irányból megvizsgálni. Nézzük meg mik a legmarginálisabb pontok az ügyvezetés és a tulajdonlás szempontjából.

Ügyvezetés

A való életben rengeteg féle fajta helyzet alakulhat ki, állhat fent. Ezeket legegyszerűbben úgy tudjuk lefedni, ha megvizsgáljuk, hogy mi a helyzet, ha az egyetlen ügyvezető esik ki és mi történik akkor, ha csak az egyik, tehát annak kiesése után a cégben marad más ügyvezetőként.

  • Ha kiseik az egyetlen ügyvezetőnk a cégünk működése megáll. Nincs ki aláírjon, így nem tudjuk teljesíteni kifizetéseinket. Partnereink, munkavállalóink fizetség nélkül maradnak, nem tudunk új szerződéseket kötni. Ez igen komoly károkat okozhat munkánk kemény gyümölcsén. Ilyen esetben, sajnos az ügyvezető halála után lényegében az egyetlen megoldás egy ügygondnok kijelölése, aki a hagyatéki procedúra lezárulásáig ellátja az ügyvezetési feladatokat. Személyére örököseink javaslatot tehetnek a közjegyző előtt. Ha örököseink között az ellentét áll fenn az ügygondnok személyének tekintetében, úgy ez a procedúra hosszabb időt is igénybe vehet és a cég „leállása” akár hónapokig is eltarthat.

Megoldás lehet, ha ügyvezetőként még életünkben magunk mellé vesszük utódunkat és a cégbíróságon bejegyeztetjük a szükséges jogosultságokat számára is. A nemkívánatos leálláson felül így a gördülékenyebb átállást, tovább működést is biztosítani tudjuk, hiszen így tőlünk tanulhatja el cégünk irányításának csínját-bínját.

  • Ha marad ügyvezető a cégben: az ügyek mennek tovább. Nincs megakadás, hiszen így marad olyan személy, aki a cégbíróságon bejegyzettek alapján jogosult aláírni.

Tulajdonlás

Itt is érdemes megnézni, hogy mi a helyzet, ha egyedüli tulajdonosok vagyunk, azaz egyszemélyes a társaságunk, illetve ha többen is tulajdoni részesedéssel rendelkezünk a cégben.

  • Egyedüli tulajdonos esetén egyszerűbb a helyzet. A cégünket örököseink fogják megkapni; ha van végrendeletünk akkor az abban rendezettek szerint, ha nincs akkor a törvényes öröklés rendje szerint.

Érdemes leülni örököseinkkel, átbeszélni velük, hogy ki szeretné vagy tudná tovább vinni a kemény munkával felépített vállalkozásunkat. Ezzel a későbbi félreértések, örököseink közti ellentétek is megelőzhetőek. Szintén gördülékenyebb átvételre számíthatunk, mint egy esetlegesen évekig is elhúzódó hagyatéki eljárás és pereskedésekkel bonyolódó helyzet esetén.

  • Több tulajdonos esetén már kicsit bonyolultabb lehet a helyzet. Érdemes társunkkal még alapításkor, ha azon már túlvagyunk minél hamarabb rendezni, hogy ki venné át a helyünket, illetve, hogy kívánunk-e egyáltalán együttműködni partnerünk örököseivel. Van rá lehetőség, hogy az örökösöket kivásároljuk/kivásárolja a cég, itt általánosan a forgalmi értékkel arányos összegről lehet szó. Tudjuk, hogy ennek megállapítása körülményes és nem feltétlenül tükrözi a mindenki számára megfelelő összeget, így ha társasági formánk azt engedi, előre megállapodhatunk a forgalmi érték meghatározásának módszerében. Erről érdemes kikérni egy szakértő véleményét-segítségét.

+Ügyvédi tipp

Minden élethelyzet más és más, ahogy minden cég, vállalkozás is másmilyen. A kérdés rendezésére számos megoldás lehet. A számunkra legmegfelelőbb megtalálásához érdemes hozzáértő ügyvéd felkeresése, aki segít majd elnavigálni a lehetőségek útvesztőjében.

(Jelen írás tájékoztató jellegű, nem kimerítő. Jogi tanácsadásnak nem minősül, azt nem is pótolhatja).

Konkrét kérdése merült fel? A blogot érintő ötlete, javaslata van, vagy csak egyszerűen ki akarja fejteni a témával kapcsolatos véleményét? A „Szólj hozzá!” feliratra kattintva kommenteljen, vagy írjon e-mailt a drkovacsnorbert@drkovacsnorbert.hu e-mail címre!

Szólj hozzá!

BLOG

keresés a blogban
legújabb bejegyzések
archívum

Hírlevél

Szeretne többet olvasni arról, hogyan kerülhet ki a jogi útvesztőből?
Iratkozzon fel és értesítem, ha új tartalommal frissül a jogi tudástár!

Feliratkozásával elfogadja, hogy aktualitásokról hírlevelet küldünk. Viszont garantálom, hogy az Ön adatait kizárólag kapcsolattartási célokra használom, melyeket az Adatkezelési tájékoztató tartalmaz. A Feliratkozás során megadott adatait nem adom tovább egyéb marketing célra.

amikor már nem elég egy blog

Van az a pont, elérkezik az a pillanat, amikor a blogok és leírások pörgetése már nem ad megfelelő vagy személyre szabott biztos megerősítést egy-egy jogi kérdésben.

Segítsen, hogy segíthessek. Érdekes jogi kérdéseket várok, akár publikálásra, vagy akár személyes konzultáció keretein belűl jogi tanácsadásra.

Időpont-egyeztetés személyes konzultációra

Amennyiben jogi tanácsadásra, vagy képviseletre van szüksége, kérem vegye fel velem a kapcsolatot. Örömmel látom Önt is belvárosi ügyvédi irodám ügyfelei között!