ügyvéd, felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó, energetikai szakjogász

Az egyetemes szolgáltatás: a kkv-k, az önkormányzatok és a közbeszerzés

Előző cikkemben már felvetettem az egyetemes szolgáltatás témáját. Ma – ahogyan ígértem – a villamosenergia kapcsán két specifikumra szeretném felhívni a figyelmet. Nevezetesen két jogosulti körre, akik az idei évben nagy csávából mászhatnak ki, hiszen az egyetemes szolgáltatás keretei között a piaci ár felénél is olcsóbban juthatnak villamos energiához.

Kik is ezek a jogosultak?

  • 2022. június 30-ig az általános szabályokon túl egy speciális kkv kör is jogosult egyetemes szolgáltatás keretében, a szabadpiaci árnál jóval olcsóbban villamosenergiához jutni;
  • a helyi önkormányzatok és közfeladatot ellátó költségvetési intézményeik is bajba kerültek, hiszen a szabadpiaci villamosenergia árak az egekbe ugrottak olyan szinten, hogy az már-már megfizethetetlen lett számukra. Kevésbé ismert a köztudatban, hogy közfeladatuk ellátása kapcsán ők is jogosultak az egyetemes szolgáltatásra. Az eddigi években ez kedvezőtlen konstrukció volt számukra, most azonban a piaci árak töredékéért tudják beszerezni az áramot. Fontos viszont, hogy a közbeszerzés alól ez esetben sem menekülnek.

Nézzük meg részletesebben mit is jelent ez.

KKV-k

Ahogy azt fent is említettem, ez a kör nem egész évben jogosult az egyetemes szolgáltatás nyújtotta kedvezményes árszabás igénybevételére, hanem – jelenleg – csupán 2022. június 30-ig.

Meg van határozva, hogy kkv-ként milyen feltételeknek kell megfelelnünk ahhoz, hogy ténylegesen igénybe is vehessük ezt a kedvezményt. Nézzük meg mik ezek:

  • összes foglalkoztatotti létszám max. 10 fő;
  • létesítő okiratunk aláírására/ egyéni vállalkozó esetében nyilvántartásba vételére 2021. november 22. előtt került sor;
  • nettó árbevétel, vagy mérlegfőösszeg értékhatár legfeljebb 4 milliárd forint;
  • nyilatkozat: büntetőjogi felelősség tudatában, hogy a fentiek alapján jogosult+ hogy közbeszerzésre kötelezett e /ez alól mentesül e.

Előző cikkemben részletesen írtam arról, hogy mi a teendőnk, ha jogosultak vagyunk, de még nem egyetemes szolgáltatás keretei között szerezzük be az energiát. Az ott írtakat a kkv-k jogosulti körére tekintettel azzal egészíteném ki, hogy amennyiben villamosenergia-vásárlási szerződésünk lehetővé teszi a felmondást vagy az elállást úgy a villamosenergia-kereskedőhöz intézett felmondásra vagy elállásra vonatkozó jognyilatkozatunk kézhezvételére

  • a hónap első és tizenötödik napja között kerül sor, a villamosenergia-vásárlási szerződés a hónap utolsó napján,
  • a hónap tizenhatodik és utolsó napja között kerül sor, a villamosenergia-vásárlási szerződés a következő hónap utolsó napján

szűnik meg, ha egyébként a kereskedőváltás feltételei teljesülnek.

Helyi önkormányzatok és közfeladatot ellátó költségvetési intézményeik

Az önkormányzatok nagy nehézséggel nézhettek szembe az idei évre készülve. A villamosenergia árak a sokszorosukra nőttek és a szolgáltatóktól kapott ajánlatok kigazdálkodása szinte lehetetlen lett. Szerencsére létezik egy menekülő út, amely lehetővé teszi, hogy a szabadpiaci árnál – jelenleg – jelentősen olcsóbban szerezzék be az áramot. Ez nem más, mint az egyetemes szolgáltatás.

Eddig ez a megoldás nem volt kedvező az árak tekintetében, idén azonban a hatóság által korlátozott ár jelentősen kevesebb a villamosenergia szabadpiaci áránál. Fontos, hogy ez az ár nem egyezik meg a lakosságival, pontos tájékoztatást az egyetemes szolgáltatótól fogunk tudni kérni. Amennyiben váltani szeretnénk, igénybejelentést kell tennünk.

Amennyiben villamosenergia szükségletünk beszerzésénél a becsült érték eléri, vagy meghaladja a közbeszerzési értékhatárt, úgy közbeszerzésre kötelezettek vagyunk a villamos energia egyetemes szolgáltatás keretében történő beszerzése kapcsán is!

+Ügyvédi tipp

Amennyiben önkormányzatként egyetemes szolgáltatásba szeretnénk visszatérni és azt tapasztajuk, hogy vonatkozásunkban csak egy egyetemes szolgáltató létezik, úgy ne dőljünk hátra, mert ez esetben is le kell folytatni a közbeszerzést, a Kbt. 98. § (2) bekezdés c) pontja alapján, egy ún. hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást, hiszen ez az eset nem kivétel a Kbt-ben!

Amennyiben kkv-ként beszerződtünk egyetemes szolgáltatásba, úgy figyeljünk arra, hogy már most gondoskodjunk ellátásunk biztosításáról a 2022.07.01-utáni időszakra, mert ellátás nélkül maradhatunk, hacsaknem kerül meghosszabbításra ez a speciális lehetőség.

(Jelen írás tájékoztató jellegű, nem kimerítő. Jogi tanácsadásnak nem minősül, azt nem is pótolhatja).

Konkrét kérdése merült fel? A blogot érintő ötlete, javaslata van, vagy csak egyszerűen ki akarja fejteni a témával kapcsolatos véleményét? A „Szólj hozzá!” feliratra kattintva kommenteljen, vagy írjon e-mailt a drkovacsnorbert@drkovacsnorbert.hu e-mail címre!

Szólj hozzá!

BLOG

keresés a blogban
legújabb bejegyzések
archívum

Hírlevél

Szeretne többet olvasni arról, hogyan kerülhet ki a jogi útvesztőből?
Iratkozzon fel és értesítem, ha új tartalommal frissül a jogi tudástár!

Feliratkozásával elfogadja, hogy aktualitásokról hírlevelet küldünk. Viszont garantálom, hogy az Ön adatait kizárólag kapcsolattartási célokra használom, melyeket az Adatkezelési tájékoztató tartalmaz. A Feliratkozás során megadott adatait nem adom tovább egyéb marketing célra.

amikor már nem elég egy blog

Van az a pont, elérkezik az a pillanat, amikor a blogok és leírások pörgetése már nem ad megfelelő vagy személyre szabott biztos megerősítést egy-egy jogi kérdésben.

Segítsen, hogy segíthessek. Érdekes jogi kérdéseket várok, akár publikálásra, vagy akár személyes konzultáció keretein belűl jogi tanácsadásra.

Időpont-egyeztetés személyes konzultációra

Amennyiben jogi tanácsadásra, vagy képviseletre van szüksége, kérem vegye fel velem a kapcsolatot. Örömmel látom Önt is belvárosi ügyvédi irodám ügyfelei között!