Mindenki, köztük én is arról szeretek, és arról is írtam korábban, hogy milyen beindítani egy vállalkozást. Hiszen az egy várakozással teli, motivált és boldog időszak, igaz némi kemény munkával megfűszerezve. A kezdet mindig könnyebb, azonban a végének is megvan a maga keserédes szépsége. Ahogy a közmondás is tartja: Ahol egy ajtó bezárul, ott mindig kinyílik egy újabb.
Ahogy a nekikezdésnek úgy a befejezésnek is megvan a maga ideje. Amennyiben a vállalkozásunk nem úgy megy, ahogy szeretnék, vagy már nem leljük benne örömünket, érdemes lehet befejezni. Minél tovább húzzuk, annál több időt, energiát s pénzt fog felölni, amit ráadásul már másra is fordíthatnánk. Az adminisztrációs költségekről nem is beszélve, rosszabb esetben még adósságokat is halmozhatunk fel. Ami még bonyolultabb, hosszabb és szívfájdítóbb folyamatokat fog elindítani. Tehát amennyiben lehetősíégünk van rá, tevékenyégünket még fizetőképes állapotban fejezzük be.
Fizetőképes befejezés
Ezt nevezzük végelszámolásnak. Ebben a felállásban hitelezőinket, tartozásainkat ki tudjuk fizetni, nem hagyunk magunk után elvarratlan szálakat. Nézzük meg dióhéjban, hogy is néz ki egy ilyen eljárás:
- Az elhatározás: A cégünk legfőbb szervének határozatában meg kell állapodnia, hogy el kíván indítani egy ilyen eljárást és abban is hogy mikortól. A cégbíróságnál ezt bejelentjük.
- Végelszámoló kijelölése. Ő lehet a vezető tisztségviselő, de akár mást is kijelölhetünk. Mi lesz a feladata? Fel kell mérnie a cég vagyoni helyzetét, be kell hajtani a cég követeléseit és kiegyenlítenie a tartozásait. Jogokat és kötelezettségeket rendeznie kell. Szükség esetén a vagyoni eszközöket értékesítheti. A fennmaradó cégvagyont pénzben vagy természetben felosztja a tagok között. Majd végül a cég működését megszünteti.
- A vezető tisztségviselői a végelszámolást követő 30 napon belül tevékenységet lezáró beszámolót készítenek és rendezik az adózási kérdéseket.
- A végelszámolás közzétételét követően a cég hitelezői 40 napon belül jelenthetik be a követeléseiket. A határidő után, 15 napon belül a bejelentett követelésekről jegyzéket kell készíteni.
- A végelszámolást – annak kezdő időpontjától számított – három éven belül be kell fejezni.
- A végelszámolás befejezésekor a végelszámoló az utolsó üzleti évről beszámolót készít, illetve vagyonfelosztási javaslatot tesz.
- A cégbíróság bejegyzi a megszűnést, avagy törli a céget.
Amennyiben ez a folyamat nem haladja meg a 150 napot, úgy egyszerűsített végelszámolást lehet végezni.
Mint azt már ebből a rövid leírásból is láthatjuk ez egy hosszú folyamat. Legyünk türelmesek. Ne húzzuk a végtelenségig a megindítását és mérjük fel a lehetősíégeinket. Ki fog nyílni az az új ajtó.
Egyéni vállalkozóként mi a teendő?
Sokkal könnyebb dolgunk van. Egyéni vállalkozóként tevékenységünk megszüntetését a NAV-hoz kell bejelentenünk. A megszűnés a bejelentésben megjelölt nap lesz, ami legkorábban a bejelentés utáni nap lehet.
(Jelen írás tájékoztató jellegű, nem kimerítő. Jogi tanácsadásnak nem minősül, azt nem is pótolhatja).