ügyvéd, felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó, energetikai szakjogász

Elszálló energiaárak- megoldás lehet az egyetemes szolgáltatás

Az elszálló energiaárak komoly fejfájást okoznak – jelenleg és első sorban a nem lakossági fogyasztók körében (a lakosságot egyelőre védi az ún. „rezsicsökkentés”). A gazdasági szereplők természetesen igyekeznek megtalálni energiaellátásuk kapcsán is a legkedvezőbb megoldást, hiszen nem kis összegek múlhatnak egy jól, vagy éppen rosszul megválasztott szerződéses konstrukción. Nincs könnyű dolguk. De mégis mit tehetünk? Milyen lehetőségeink vannak energiaköltségeink csökkentésére? Ismerkedjünk meg egy lehetséges megoldással, az egyetemes szolgáltatás fogalmával!

A tavalyi év elejéig, aki tehette, a szabadpiacon szerezte be a szükséges villamosenergiát/földgázt, azaz kiszerződött az egyetemes szolgáltatásból, egyszerűen azért, mert olcsóbb volt. Azonban utóbbi időben a trendek éles fordulatot vettek. Ma már aki teheti és jogosult rá, visszaszerződik az egyetemes szolgáltatás keretei közé, hiszen ott jelentősen kedvezőbb áron juthatunk energiához.

Mi az az egyetemes szolgáltatás?

Egy fix tartalommal rendelkező, határozatlan időtartamú, hatósági áras szolgáltatás villamos energia és földgáz vételezésére.

Mindez azt jelenti, hogy az egyetemes szolgáltatásra jogosultak az egyetemes szolgáltatóval kötött erre irányuló szerződés alapján, a hatóság által meghatározott áron juthatnak villamosenergiához, illetve a földgázhoz. Ez az ár – jelenleg – a szabadpiaci áraknál jóval kedvezőbb, mondhatni töredéke.

A rögzített áron kívül az egyetemes szolgáltatást igénybe vevőket megilletik egyéb jogok is, például az ügyfélszolgálatok széles elérhetősége, jogszabályban rögzített feltételek szerinti számlázás, illetve túlfizetés vagy téves számlázás esetén sem kell aggódniuk, hiszen azt az összeget vissza fogják nekik téríteni.

Az egyetemes szolgáltató

Az egyetemes szolgáltatást az ezen értékesítési formára működési engedéllyel rendelkező egyetemes szolgáltatók biztosítják. Az E.ON Áramszolgáltató Kft. megvásárlásával a tranzakció lezárását követően (várhatóan 2022 tavasz) az állami tulajdonú MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. országos egyetemes szolgáltatóvá válik.

Kik jogosultak az egyetemes szolgáltatásra?

A jogosulti kört a villamosenergia, illetve a földgáz tekintetében szét kell választanunk.

Földgáz tekintetében egyetemes szolgáltatásra jogosult felhasználó:

  • a lakossági fogyasztó, illetve
  • a 20 m3/óra kapacitást meg nem haladó vásárolt kapacitással rendelkező egyéb felhasználó, valamint az önkormányzati bérlakásban élők felhasználási helyei ellátása biztosításának mértékéig a helyi önkormányzat.

Fontos azonban, hogy ebben az esetben egy naptári évre egy felhasználási helyre legfeljebb 41 040 MJ hőmennyiség adható kedvezményes áron.

Villamosenergia tekintetében egyetemes szolgáltatásra jogosult

  • a lakossági fogyasztók (saját fogyasztásra, tehát a vételezett energiával nem folytatnak jövedelemszerzés céljából gazdasági tevékenységet), és
  •  a kisfeszültségen vételező, összes felhasználási helyük tekintetében együttesen 3×63 ampernél nem nagyobb csatlakozási teljesítményű felhasználók.

Lakossági fogyasztóként jogosultak az egyetemes szolgáltatást igénybe venni:

  • akik saját háztartásuk – egy felhasználási helyet képező, egy vagy több lakóépület, lakás, üdülő vagy hétvégi ház, továbbá lakossági célra használt garázs – fogyasztása céljára vásárolnak villamos energiát, és az így igénybe vett villamos energiával nem folytatnak jövedelemszerző tevékenységet;
  • a társasházak, lakásszövetkezetek, amennyiben a lakóépületben az önálló lakások száma meghaladja a nem lakás céljára szolgáló helyiségek számát, és az így igénybe vett villamos energiával nem folytatnak jövedelemszerző tevékenységet;
  • a jogi személyiséggel rendelkező vallási közösségek.

Hogyan is kell beszerződni az ESZ körbe?

Amennyiben jelenleg nem egyetemes szolgáltatás keretei között vásároljuk az energiát, de jogosultak vagyunk arra, az alábbiakat tehetjük:

  • ha határozott idejű szerződésünk van: itt sajnos ki kell várnunk annak lejártát, vagy a szerződésben kikötött szankciókkal (pl. kötbér fizetése, bizonyos mennyiség megvásárlása) szüntethetjük meg a jogviszonyt. A kereskedőváltást, ill. a szerződés meg nem hosszabbítási szándékát itt legalább 30 nappal a fordulópont előtt be kell jelenteni a jelenlegi szolgáltatónál.
  • ha határozatlan idejű szerződésünk van: ellenőrizze jelenlegi szerződésében a felmondási rendelkezéseket. Ez alapján megállapítható, hogy mikor és milyen módon kell közölnie a jelenlegi kereskedőjével a szerződés felmondását.
  • ezt követően igénybejelentést kell tenni az egyetemes szolgáltatónál. Itt nyilatkozni kell többek között a jogosultsági feltételek meglétéről is.
  • az igénybejelentést követően az egyetemes szolgáltató megküldi a szerződéses ajánlatát, melynek elfogadását követően létrejön az egyetemes jogviszony, és a kereskedőváltást követően bekerülünk ESZ mérlegkörbe.

Felhívom a figyelmet arra, hogy mindenképpen győződjünk meg egyetemes szolgáltatás igénybevételére vonatkozó jogosultságunkról még azelőtt, hogy a jelenlegi szerződésünk megszüntetése érdekében lépéseket tennénk!

Fontos tudni, hogy egy jogszabálymódosítás eredményeként kiterjesztésre került az egyetemes szolgáltatásra jogosultak köre meghatározott KKV-k vonatkozásában (villamos energia tekintetében). Nem él még a köztudatban továbbá kellően, hogy jogosultak egyetemes árszabáson villamos energiát vételezni a helyi önkormányzatok és közfeladatot ellátó költségvetési intézményeik is. Ezeket a témákat a következő cikkemben járom körül.

(Jelen írás tájékoztató jellegű, nem kimerítő. Jogi tanácsadásnak nem minősül, azt nem is pótolhatja).

Konkrét kérdése merült fel? A blogot érintő ötlete, javaslata van, vagy csak egyszerűen ki akarja fejteni a témával kapcsolatos véleményét? A „Szólj hozzá!” feliratra kattintva kommenteljen, vagy írjon e-mailt a drkovacsnorbert@drkovacsnorbert.hu e-mail címre!

Szólj hozzá!

BLOG

keresés a blogban
legújabb bejegyzések
archívum

Hírlevél

Szeretne többet olvasni arról, hogyan kerülhet ki a jogi útvesztőből?
Iratkozzon fel és értesítem, ha új tartalommal frissül a jogi tudástár!

Feliratkozásával elfogadja, hogy aktualitásokról hírlevelet küldünk. Viszont garantálom, hogy az Ön adatait kizárólag kapcsolattartási célokra használom, melyeket az Adatkezelési tájékoztató tartalmaz. A Feliratkozás során megadott adatait nem adom tovább egyéb marketing célra.

amikor már nem elég egy blog

Van az a pont, elérkezik az a pillanat, amikor a blogok és leírások pörgetése már nem ad megfelelő vagy személyre szabott biztos megerősítést egy-egy jogi kérdésben.

Segítsen, hogy segíthessek. Érdekes jogi kérdéseket várok, akár publikálásra, vagy akár személyes konzultáció keretein belűl jogi tanácsadásra.

Időpont-egyeztetés személyes konzultációra

Amennyiben jogi tanácsadásra, vagy képviseletre van szüksége, kérem vegye fel velem a kapcsolatot. Örömmel látom Önt is belvárosi ügyvédi irodám ügyfelei között!