ügyvéd, felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó, energetikai szakjogász

A „zártkertekről”

A covid járvány megszámolhatatlan negatív hatással volt az életünkben, azonban nem feledkezhetünk meg arról a kevés jóról sem. A home office normalizálása sokak számára lehetővé tette, hogy a várostól elszakadva szeretett munkájukat ott végezhessék, ahova szívük igazán húzza őket. Azonban az utóbbi időben igencsak elszálltak az ingatlanárak, sőt az elérhető beépített ingatlanok száma is megcsappant. Ez nemcsak a lakóingatlanok, de az üdülők körében is igaz. A Balaton környékén szinte már lehetetlen megfizethető ingatlant találni. Éppen ezért előtérbe került a kedvező árú, azonban sok esetben problémásnak mondható zártkertek értékesítése.

De mi is ez a zártkert?

A zárkert fogalmát az 1967. évi IV. törvény határozta meg, azonban ezt a jogszabályt mára már hatályon kívül helyezték. Ennek ellenére, máshol nem kapunk rá pontos definíciót így érdemes megnézünk az eredetit:

  • Zártkert a község (város) külterületének nagyüzemileg nem művelhető, elkülönített része.
  • A zártkertnek az a rendeltetése, hogy az állampolgárok személyi földtulajdona és földhasználata – a belterületen kívül – ott állandósuljon.

Igaz, a fogalmát nem határozza meg, de azért a hatályos jogban is találunk rendelkezéseket a zártkertekkel kapcsolatban. A földtörvény kimondja, hogy az ingatlan-nyilvántartásban zártkertként nyilvántartott ingatlanokra a termőföldre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni, ha a zártkerti ingatlan – annak ingatlan-nyilvántartási adatai alapján – megfelel az e törvényben meghatározott termőföld fogalmának. Mikor is felel meg ennek? Ha,

  • külterületen fekszik
  • szántó, szőlő, gyümölcsös, kert, rét, legelő (gyep), nádas vagy fásított terület művelési ágban van nyilvántartva az ingatlannyilvántartásban (az erdők nem!)

Miért számít, hogy külterületi az ingatlan?

A külterületi ingatlanakra vonatkoznak a földtörvény előírásai. Így az elővásárlási jog problémakörébe is belefutunk. Erről részletesen olvashatnak korábbi cikkemben.

Ezen felül ez a terület mezőgazdasági tevékenység végzésére szolgál. Jogszabályban meghatározott hasznosítási kötelezettség fog terhelni minket amennyiben ilyen terület kerül a tulajdonunkba. Ez azt jelenti, hogy azon az ingatlan-nyilvántartásban meghatározott művelési ágának megfelelően termelnünk kell vagy a termelés folytatása nélkül a talajvédelmi előírások betartása mellett a gyomnövények megtelepedését és terjedését meg kell akadályoznunk. Ezek elmulasztása esetén földvédelmi bírságra számíthatunk.

Mit tehetünk, hogy ezeket elkerüljük?

2017-ig nyitva állt egy ajtó, amely segítségével gyorsan és ingyenesen ki lehetett vonni a művelés alól a zártkerteket. Ezzel a lehetősséggel nem élt mindenki, de ne keseredjünk el mert mindig van megoldás.

Kérhetjük az önkormányzatot, hogy vonja belterületbe az ingatlant. Amennyiben ezt természetes személy kezdeményezi saját tulajdonában álló ingatlana vonatkozásában abból a célból, hogy ezáltal saját, illetve közeli hozzátartozói lakhatása biztosítására szolgáló lakóépületet létesítsen úgy a törvény az általános eljárásnál könnyebb utat biztosít.

Termőföld végleges más célú hasznosításának engedélyezése iránti kérelmet is nyújthatunk be. Ezt a termőföldet igénybe vevő személy jogosult benyújtani, illetve illeték megfizetésére vagyunk kötelesek. A hasznosítást az engedély megkapása után változtathatjuk meg.

Amennyiben úgy véljük, hogy a kiszemelt ingatlan megéri a macerát úgy még egy két „apróságot” éri meg átgondolni, mielőtt tényleg belevágunk:

Ezeknek az ingatlanoknak a nagy előnye az ára. Ne felejtsük el, hogy ennek a földtörvényes huzavonán kívül más okai is vannak:

  • Ilyen a beépíthetőség kérdésköre. Mielőtt beruházunk, mindenképpen nézzük át a helyi önkormányzat építési szabályzatát! Lehet, hogy nem úgy, vagy nem akkorát lehet építeni, mint amire számítottunk.
  • A közművek a legtöbb esetben nincsenek kiépítve. Költségeinkbe ezeknek a kivitelezését is számoljuk bele.
  • Amennyiben hitelből készülünk finanszírozni a vásárlást, a kiszemelt bankkal egyeztessünk, ugyanis nem minden pénzintézet nyújt ilyen beruházásokra fedezetet.

Ha mindent számításba vettünk és még így is ez álmaink ingatlana, vágjunk bele, azonban egy jó ügyvéd elkellhet, hogy biztosan minden a terveink szerint alakuljon! 😊

(Jelen írás tájékoztató jellegű, nem kimerítő. Jogi tanácsadásnak nem minősül, azt nem is pótolhatja).

Konkrét kérdése merült fel? A blogot érintő ötlete, javaslata van, vagy csak egyszerűen ki akarja fejteni a témával kapcsolatos véleményét? A „Szólj hozzá!” feliratra kattintva kommenteljen, vagy írjon e-mailt a drkovacsnorbert@drkovacsnorbert.hu e-mail címre!

Szólj hozzá!

BLOG

keresés a blogban
legújabb bejegyzések
archívum

Hírlevél

Szeretne többet olvasni arról, hogyan kerülhet ki a jogi útvesztőből?
Iratkozzon fel és értesítem, ha új tartalommal frissül a jogi tudástár!

Feliratkozásával elfogadja, hogy aktualitásokról hírlevelet küldünk. Viszont garantálom, hogy az Ön adatait kizárólag kapcsolattartási célokra használom, melyeket az Adatkezelési tájékoztató tartalmaz. A Feliratkozás során megadott adatait nem adom tovább egyéb marketing célra.

amikor már nem elég egy blog

Van az a pont, elérkezik az a pillanat, amikor a blogok és leírások pörgetése már nem ad megfelelő vagy személyre szabott biztos megerősítést egy-egy jogi kérdésben.

Segítsen, hogy segíthessek. Érdekes jogi kérdéseket várok, akár publikálásra, vagy akár személyes konzultáció keretein belűl jogi tanácsadásra.

Időpont-egyeztetés személyes konzultációra

Amennyiben jogi tanácsadásra, vagy képviseletre van szüksége, kérem vegye fel velem a kapcsolatot. Örömmel látom Önt is belvárosi ügyvédi irodám ügyfelei között!