ügyvéd, felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó, energetikai szakjogász

Elkészült a megvásárolt új építésű lakásom, de nincs minden rendben – az ügyvéd válaszol

Sok Ügyfél fordul hozzám új építésű otthonával kapcsolatosan előállt jogi-műszaki problémaival. Tudom, magam ellen beszélek, de ilyen ügyekben a pereskedés sosem a legjobb megoldás, elébe kell menni a problémáknak! A pereskedés nemcsak hosszú időbe és magas költségbe kerül, de sokszor sajnos a nekünk kedvező jogerős ítélet már végre sem hajtható, a végére bottal üthetjük az eladó nyomát… Ez a fáradságos út azonban sokszor elkerülhető lehet az átvételt érintő jogaink pontos ismeretével és a megelőzéssel!

Mire figyeljünk a birtokba vétel előtti bejárásnál?

Amennyiben elkészült az otthonunk, ideje van a bejárásnak. Ilyenkor azt ellenőrizzük, hogy a kivitelezés megfelel-e annak, amit a szerződésünkben kikötöttünk. Például: lefestettek e mindent, amiben megállapodtunk vagy kádat kaptunk nem pedig zuhanyt. Ilyen bejárásokra érdemes műszaki szakembert is magunkkal vinni, hiszen ő szakavatott szemmel többet lát, mint mi.

Mit tegyünk, ha hibát találtunk?

Minden jellegű hibát azonnal rögzítsünk. A jegyzőkönyv az elsődleges, de amennyiben van rá lehetőségünk fényképen, videón is rögzítsük azt. A hibáról szóló bejegyzést írassuk alá a kivitelezővel is a későbbi félreértések elkerülése végett.

Minden hiba ugyanolyan?

Nem. Kétféle hibát különböztethetünk meg egymástól. A jelentéktelen hibát és a jelentős hibát. Jelentéktelen hiba esetén általában nem tagadhatjuk meg az átvételt, azonban ennek kijavítását követelhetjük. Ilyen hiba lehet például, hogy el van csúszva a tapéta. Tehát olyan hiba, ami kvázi könnyen kijavítható, a rendeltetésszerű használatot nem akadályozza. Jelentős hiba esetén viszont megtagadhatjuk, és tagadjuk is meg az átvételt! Ilyen hiba például, hogy zuhanyzót kaptunk a kád helyett vagy hiányzik a megbeszélt burkolat. Ilyen esetben kérjük a kijavítást vagy a cserét, ha pedig erre nincs mód az árleszállítás is járható út lehet.

Jogi hiba. Mi a teendő, ha minden tökéletes a lakásban, de még nincs használatbavételi engedély?

Ilyen esetben semmiképpen ne vegyük át a lakást. Akármennyire szeretnénk már költözni, legyünk türelmesek és várjuk ki az engedélyt, hiszen addig az épület lényegében munkaterületnek minősül, annak használatra való alkalmasságát hatóság nem tanúsította.

Még sok a kijavítandó hiba, de a kivitelező szeretné, hogy fizessek.

Átvételig ne tegyünk eleget a kérésének! A fizetés mondhatni a legnagyobb ütőkártya a kezünkben, így amig nem vagyunk elégedettek ne adjuk ki a kezünkből.

A legfontosabbak tehát:

  • Mindig írjuk le és fényképezzük le pontosan a hibát és ne mulasszuk el ezt aláíratni a kivitelezővel.
  • Jelentéktelen hiba esetén vegyük át a lakást, de azt jogunk van kijavíttatani.
  • Jelentős hibánál semmiképpen ne vegyük át. Ezt a hibát javíttassuk, kérjünk cserét.
  • Ha nincs használatbavételi engedély nincs átvétel sem.
  • A fizetés a legjobb ütőlapunk, ezt okosan használjuk!

(Jelen írás tájékoztató jellegű, nem kimerítő. Jogi tanácsadásnak nem minősül, azt nem is pótolhatja).

Konkrét kérdése merült fel? A blogot érintő ötlete, javaslata van, vagy csak egyszerűen ki akarja fejteni a témával kapcsolatos véleményét? A „Szólj hozzá!” feliratra kattintva kommenteljen, vagy írjon e-mailt a drkovacsnorbert@drkovacsnorbert.hu e-mail címre!

Szólj hozzá!

BLOG

keresés a blogban
legújabb bejegyzések
archívum

Hírlevél

Szeretne többet olvasni arról, hogyan kerülhet ki a jogi útvesztőből?
Iratkozzon fel és értesítem, ha új tartalommal frissül a jogi tudástár!

Feliratkozásával elfogadja, hogy aktualitásokról hírlevelet küldünk. Viszont garantálom, hogy az Ön adatait kizárólag kapcsolattartási célokra használom, melyeket az Adatkezelési tájékoztató tartalmaz. A Feliratkozás során megadott adatait nem adom tovább egyéb marketing célra.

amikor már nem elég egy blog

Van az a pont, elérkezik az a pillanat, amikor a blogok és leírások pörgetése már nem ad megfelelő vagy személyre szabott biztos megerősítést egy-egy jogi kérdésben.

Segítsen, hogy segíthessek. Érdekes jogi kérdéseket várok, akár publikálásra, vagy akár személyes konzultáció keretein belűl jogi tanácsadásra.

Időpont-egyeztetés személyes konzultációra

Amennyiben jogi tanácsadásra, vagy képviseletre van szüksége, kérem vegye fel velem a kapcsolatot. Örömmel látom Önt is belvárosi ügyvédi irodám ügyfelei között!