ügyvéd, felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó, energetikai szakjogász

Játék a vételárral, tényleg megéri játszani?

Az ingatlan adásvétel mindig egy nagy esemény. Lakóhelyünkről, befektetésünkről van szó és általában igencsak nagy pénzek cserélnek gazdát. Csábító lehet a gondolat, hogy kijátsszuk a szabályokat, hogy kicsit több maradhasson utána a zsebünkben. De ez nagyon kockázatos játék, amit nem éri meg játszani. Meg is mutatom, hogy miért nem.

Az ingatlan adásvételnél újra és újra felmerül a felekben a gondolat, hogy mi lenne, ha nem a teljes árat írnánk bele a szerződésbe. Ez mindkét fél számára komoly kísértést jelenthet, hiszen a kevesebb alap azt jelentené, hogy a vevőnek kevesebb illetéket míg az eladónak (amennyiben érinti) kevesebb személyi jövedelemadót kellene így megfizetnie.

Sosem lehetünk teljesen biztosak a másik fél szándékában, és ilyen komoly összegeknél jobb biztosra menni. Egy szerződés arra szolgál, hogy mindkét fél érdekeit a lehető legteljesebb módon védje. Egy szerződés megírása során az a célunk, hogy minden lehetséges szcenáriót lefedjünk, szabályozzunk benne, minden lehetséges forgatókönyvre legyen egy előre megbeszélt, mindkét fél számára elfogadható válaszunk.

Amennyiben a felek ennek a szerződésnek a kereteit önkényesen túllépik, úgy ez a védelem megszűnik. A vételár kisebb összegben való szerződésbe foglalása esetén is ezt a védelmet hagyjuk a hátunk mögött, arról nem is beszélve, hogy jogellenes, amit teszünk. Nem is gondolnánk, de ez akár büntetőjogi felelősséget is vonhat maga után. Erre jó példa lehet a BH2020. 166, Kúria Bfv. II. 1.207/2019.

Amennyiben ilyen kéréssel állnánk ügyvédünk elé, neki az ilyen szerződés ellenjegyzését, illetve a dokumentumok földhivatal felé való benyújtását meg kell tagadnia!

Mindig törekedjünk a jogszerű utat járni, még ha olykor meg is kísért minket egy másik, de ne feledjük, azon könnyen megüthetjük a bokánkat. A felfokozódott inflációval és az „elszállt” ingatlanárakkal egyre nagyobb nyomás helyeződik mindkét félre, ugyanakkor minden esetben maradjunk a jogszerű megoldások talaján, erről konzultáljunk ügyvédünkkel!

(Jelen írás tájékoztató jellegű, nem kimerítő. Jogi tanácsadásnak nem minősül, azt nem is pótolhatja).

Konkrét kérdése merült fel? A blogot érintő ötlete, javaslata van, vagy csak egyszerűen ki akarja fejteni a témával kapcsolatos véleményét? A „Szólj hozzá!” feliratra kattintva kommenteljen, vagy írjon e-mailt a drkovacsnorbert@drkovacsnorbert.hu e-mail címre!

Szólj hozzá!

BLOG

keresés a blogban
legújabb bejegyzések
archívum

Hírlevél

Szeretne többet olvasni arról, hogyan kerülhet ki a jogi útvesztőből?
Iratkozzon fel és értesítem, ha új tartalommal frissül a jogi tudástár!

Feliratkozásával elfogadja, hogy aktualitásokról hírlevelet küldünk. Viszont garantálom, hogy az Ön adatait kizárólag kapcsolattartási célokra használom, melyeket az Adatkezelési tájékoztató tartalmaz. A Feliratkozás során megadott adatait nem adom tovább egyéb marketing célra.

amikor már nem elég egy blog

Van az a pont, elérkezik az a pillanat, amikor a blogok és leírások pörgetése már nem ad megfelelő vagy személyre szabott biztos megerősítést egy-egy jogi kérdésben.

Segítsen, hogy segíthessek. Érdekes jogi kérdéseket várok, akár publikálásra, vagy akár személyes konzultáció keretein belűl jogi tanácsadásra.

Időpont-egyeztetés személyes konzultációra

Amennyiben jogi tanácsadásra, vagy képviseletre van szüksége, kérem vegye fel velem a kapcsolatot. Örömmel látom Önt is belvárosi ügyvédi irodám ügyfelei között!